Zoznam článkov

Ako chrániť auto v horúčavách
Jazdite ekonomicky a ekologicky s LPG!
Jarná údržba vozidla II. - 4 veci ktoré sa neoplatí zanedbať
Jarná údržba vozidla I. - 4 veci ktoré sa neoplatí zanedbať

 

Ako sa postarať o vozidlo v týchto horúčavách?

Čo má robiť človek pri vysokých vonkajších teplotách je každému jasné: Vyhýbať sa slnku, ľahko sa obliekať, piť veľa tekutín a vyhýbať sa záťaži. Ale čo robiť, aby túto horúčavu prežilo vaše auto?

Tu je niekoľko tipov od nás:

 

Pozrite si batériu!

Baterka vo vašom aute znáša vysoké teploty horšie ako chlad. Presvedčte sa, že vaša batéria aby sa zabránilo zbytočnej vibrácii. Vysoká teplota tiež spôsobuje odparovanie kvapaliny v batérii, čo vedie k následnej korózii na termináloch a závitoch. Vyčistite akékoľvek náznaky korózie a uistite sa že závity sú pevne pritiahnuté. Ak má vaša batéria 3 a viac rokov, treba si ju nechať otestovať a prípadne vymeniť. Naši prijímací technici vám ju vo väčšine prípadov vedia vymeniť namieste.

 

Motor držte v chlade!

Motor vo vašom vozidle pracuje pri vysokých teplotách 2x viac. Preto venujte pozornosť chladiacemu systému. Chladivo s časom degraduje čo sa prejaví aj na jeho chladiacom efekte. Preto je dobré pravidelne ho meniť podľa odporúčania výrobcu. Bežné chladivo vydrží cca 5 rokov pri pravidelnej kontrole a dolievaní. Prijímací technik v servise vám na požiadanie alebo v rámci prehliadky chladivo odmerá a prípadne doleje a tiež skontroluje komponenty.

 

Dofúkajte si gumy!

Jazda na nedofúkanej gume spôsobuje hlavne v tomto horúcom počasí prehriatie gúm a zvyšuje riziko defektu. Aj auto potrebuje tekutiny! Kvapaliny v motore sú kľúčové pre správne fungovanie. Kvapaliny neslúžia len ako mazivo ale aj ako chladivo, ktoré teplo odnáša z najdôležitejších komponentov motorového systému. Ak je hladina kvapalín nízka, toto chladenie neprichádza, v dôsledku čoho môže dôjsť k prehriatiu. Treba skontrolovať najmä motorový olej, prevodovú kvapalinu, brzdovú kvapalinu a doliať do požadovanej hladiny.

 

Klíma

Správne fungovanie klimatizácie nielen v lete prispieva k väčšiemu komfortu pri jazde. Ak máte pocit, že nechladí podľa očakávania, je treba zájsť do servisu a nechať si skontrolovať a prípadne doplniť chladiace médium. Tiež je dôležité počítať s tým, že ak ste klimatizáciu dlhšie nepoužili môže vás prekvapiť nepríjemný smrad. Viac o tom prečo si dať vyčistiť klímu čítajte TU. Okrem klimatizácie je vhodné použiť aj aby ste interiér vozidla chránili pred pred prehriatím aj slnečnými fóliamim ktoré sa dajú nalepiť na všetky zadné sklá, ktoré vedia zabrániť prenikaniu až do 98% solárneho tepla. Autocentrum Nitra je jedných zo servisných miest kde vám tieto fólie na váš typ vozidla objednáme a nalepíme.

 

Nezabudnite, že výborný stav vášho vozidla je predpokladom pohodlnej a hlavne bezpečnej jazdy!