Zoznam článkov

Ako chrániť auto v horúčavách
Jazdite ekonomicky a ekologicky s LPG!
Jarná údržba vozidla II. - 4 veci ktoré sa neoplatí zanedbať
Jarná údržba vozidla I. - 4 veci ktoré sa neoplatí zanedbať

 

Jarná údržba vozidla I. - 4 veci ktoré sa neoplatí zanedbať

Hoci zima tento rok nebola až taká dlhá a tuhá, autá si po nej zaslúžia i tak vašu pozornosť. Sneh, mráz, posypové látky a výtlky na ceste môžu na vozidle zanechať nemalé stopy. Ich zanedbanie môže neskôr vyjsť na oveľa viac peňazí ako bežná jarná údržba. Ale nejde len o finančné hľadisko. Rovnako môžu ohroziť aj bezpečnosť, nielen vašu ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Či už si robíte jarnú údržbu sami alebo využijete služby autoservisu, tu je niekoľko tipov od nás ako nič nezanedbať.

  • Dôkladná očista auta
  • Pneumatiky prezujte, nenechajte ich dojazdiť
  • Servisná prehliadka
  • Klimatizácia

Dôkladná očista auta

Automobily bývajú po zime zanesené nečistotami nielen na viditeľných miestach karosérie. Zatiaľ čo umytie, ošetrenie karosérie, povysávanie a umytie interiéru a batožinového priestoru vozidla zvládnete aj sami, očistu podvozku by mal vykonať odborník v autorizovanom servise. Bez montážnej jamy, rampy alebo zdviháka len ťažko dokážete zbaviť podvozok nánosov agresívnej soli a nečistôt pod výfukovým potrubím či v podblatníkoch. Pri upratovaní interiéru by sa nemalo zabúdať aj na priestory pod kobercami a sedačkami, pevnými aj sklopnými, aj tam sa totiž mohla dostať agresívna posypová soľ a vlhkosť najmä zo zle očistenej obuvi.

 

 

 

 

 

 

Pneumatiky prezujte, nenechajte ich dojazdiť

Prezuť na letné pneumatiky sa odporúča vtedy, keď priemerné denné teploty prekročia 7°C. (Podľa cestného zákona sú zimné pneumatiky povinné, ak je na ceste súvislý ľad, sneh alebo poľadovica.) Avšak pozor na prvé slnečné dni môžu byť klamlivé. Tiež je dobré počkať ak sa chystáte do hôr alebo na miesta, kde je ešte súvislá snehová pokrývka. Tiež sa neoplatí otáľať. Vyššie teploty majú negatívny vplyv na brzdné vlastnosti pneumatík a zhoršuje sa aj ich životnosť.

Prezutie má dve podoby. Výmena gúm na tom istom disku, alebo prehodenie kompletných kolies. Vhodnejším riešením je výmena celých diskov. Významne sa tým znižuje nebezpečenstvo poškodenia pneumatík aj diskov.

Uskladneniu pneumatík by sa mala venovať zvýšená pozornosť. Váš autorizovaný servis určite ponúka aj možnosť uskladnenia. Ak si ich chcete uchovať u seba napr. v garáži nezabúdajte na:

  • správne uloženie: Ak skladujete pneumatiky na diskoch, naukladajte ich bokom na seba, uložte do stojanu alebo zaveste na stenu. Pneumatiky bez diskov nie je vhodné uskladňovať naukladané na seba, ale vedľa seba vo zvislej polohe a minimálne raz za štvrťrok pootočiť.
  • správny tlak: Odporúčaný tlak vo vnútri uskladnených pneumatík je 1 bar.
  • správne svetlo: Odporúčame uskladniť pneumatiky v tme.

Po výmene je samozrejmosťou vyváženie kolies.

POZOR! Stačí jeden mesiac oneskoreného prezutia a na horúcom asfalte sa životnosť zimných pneumatík podstatne skráti.

V nasledujúcom článku si povieme o tom čo všetko skontrolovať na vozidle a ako vyčistiť ventilačný systém v aute.

Ak sa chcete prihlásiť k odberu článkov kontaktujte nás na marketing@hyundainitra.sk.